daniellao725 daniellao725
  • 07-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jellybeans cost $4/lb. how much will is cost to buy 2 to the power of negative 1 lbs of jellybeans?

Respuesta :

5922003147
5922003147 5922003147
  • 07-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 to the power of negative 1 = 0.5

4 times .5 = 2$

Answer Link
jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 07-09-2020
It would cost -0.25 cents to buy 1b of jellybeans. Meaning, whoever you’re buying from owes you a quarter.
Ver imagen jambalamx
Answer Link

Otras preguntas

list two reasons why public opinion is important in a democracy
Describe the shapes and relative energies of the s,p,d, and f atomic orbitals?
There are 6 people at a party . If each person must shake hands with every other person at the party exactly once , how many handshakes will there be ?
Use the absolute value to express the distance between 12 and -5 on a number line
What aspects of the genome can and cannot be determined through karyotyping?
Is demand elastic, inelastic, or unit elastic at the profit-maximizing price-quantity combination?
Natalie's yoga classes had 150 yesterday. Today she had 200 students what is the precent of change
To convert a distance of 3.7 miles to feet, which ratio could you multiple by. Remember that 1 mile = 5280 feet. A. 1 Mile/ 5280 Feet B. 3.7 miles/5280 Feet C.
What is the purpose of and eyewitness account
Did the Virginia Plan call for a two-house legislature?