pisaac7777 pisaac7777
  • 07-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

ava1661 ava1661
  • 07-09-2020
He bought 11 oranges. 6.24 divided by 8 is 0.78. This means one orange is $0.78 so 0.78 multiplied by 11 is 8.58
Answer Link

Otras preguntas

100 pts.help please hurryHighschool Algebra
explain how to passage of Texas SB 4 affects federal immigration enforcement, Texas law enforcement agencies, and local governments.
Sodium metal and water react to form sodium hydroxide and hydrogen gas. What mass of Na will react with excess water to produce 0.38 mol NaOH? 2Na(s) + 2H2O(l)
When Sharon purchased her car, she read the car's manual, which included directions on how to change a tire. When she got a flat a few years later, she was able
Hello I need help on this math question​
what do you think the cartoonist is trying to say about the possibility of a labor union revival?​
Find the equation of the line. Use exact numbers. y = ?x + ?
When did Rana autocracy begin in Nepal? How long did it last?​
A guy wire 30 ft long supports an antenna at a point that is 24 ft above the base of the antenna. How far in feet from the base of the antenna is the guy wire s
15 pears cost R5,60 . How much will 27 of the sames pears cost