nwilson572
nwilson572 nwilson572
  • 07-08-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 pounds of cherries cost $10, what is the unit price

Respuesta :

bekkarmahdi702
bekkarmahdi702 bekkarmahdi702
  • 07-08-2020

Answer:

2.5$ per pound

Step-by-step explanation:

The cost of 4 pounds of cherries cost 10$

So to khow the price of 1 pound we must divide 10 by 4.

● 10/4 = 2.5

So 1 pound costs 2.5$

Answer Link

Otras preguntas

the main concern of a traditional economic system is..
who were the ruler in England age of absolutism???​
How would you describe the motion of plates in a divergent boundary?
A man used 10 gallons of gasoline on a 180-mile trip. How many gallons of gasoline will he use on a 450-mile trip?
PLEASEEEEE HELPPPPP 30 POINTS US western territories 1820-1860 internal improvements
divide 22 hours 24 minutes 40 seconds by 7​
if the legs of a right triangle are 6 cm and 5 cm find the area of the triangle​
(-8) •2/3 Can someone explain this step by step
Question: Briefly describe the incident that took place in the Gulf of Tonkin in 1964 AND explain how that led to increased U.S. involvement in Vietnam.
please could answers this question for me i am struggling. please i really need your help and i am very despprte.