Beccathequeen2
Beccathequeen2 Beccathequeen2
  • 07-09-2016
  • Mathematics
contestada

ART Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for 24.95. If the canvas cost $6.95 how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

JayTroJeck57
JayTroJeck57 JayTroJeck57
  • 07-09-2016
reduce the price of the canvas, total is 24,95 - 6,95=18,00 which is the total number for the 8 tubes of paint. 18/8 per unit of paint ($2,250).
Answer Link

Otras preguntas

Deaths due to lifestyle diseases have declined since the early 1900s. Please select the best answer from the choices provided. a. True b. False
Which of the following writing techniques can be used to help readers understand a story? Using transitions to connect events and experiences that the characte
The greatest success of the women’s suffrage movement came in 1919 with the passage of the A Nineteenth Amendment. B Eighteenth Amendment. C Fourteenth Amendm
A(n) _____ is a formal meeting between an employer and a job applicant a. background check b. gatekeeper c. interview d. personality test
>>>To Kill A Mockingbird    plz help asap<<< Mr. Raymond suggests that Atticus is _____. ~ too idealistic to understand how the world works
6.4 L=. How many millimeters
To titrate 15.00 milliliters of an unknown HCl sample, use 25.00 milliliters of a standard 0.2000 M NaOH titrant. What is the molarity of the HCl
Which of the following statements is true about plants? a. Plant cells do not have membrane-bound nuclei. b. Plants have a single generation life cycle. c. P
The most common compound on earht is:
(I screenshot my question and choices. can you please help D: )