lolaaaalola441 lolaaaalola441
  • 07-09-2016
  • Mathematics
contestada

How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds
I need step by step

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 08-09-2016
7.40 / 5 = 1.48......so the unit rate is 1.48 per lb
u can check.... 1.48 x 5 lbs = 7.40 (correct)
Answer Link

Otras preguntas

Complete the question with the correct question word: ¿_______ es la hermana de Marcos? A. Dónde B. Cuáles C. Quién D. Qué
[tex]2 \frac{3}{4} 7 + 7\frac{5}{8}[/tex]
Who does king George represent in this song
The image below shows an onion root viewed under a microscope. What does this image best demonstrate?
CAN SOMEONE DO THIS ASAP IN YOUR OWN WORDS Write an essay that analyzes one work of literature that you have read from the perspective of a quotation. In your e
Some philosophers argue that ethical egoism is inconsistent with "the point of view of someone who is impartial", or the view "of an independent, unbiased, impa
Simple question/ fast points :) The development of closed captioning has provided___, but still has not___. -improvements for deaf movie goers/been made univers
I really need help asap. Thanks
first answer gets brainliest
What was the Twenty-sixth Amendment? Why was it created?