JocelynPinon13 JocelynPinon13
  • 10-07-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 ounces of silver cost $224, what does one ounce of silver
cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-07-2020

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

3 1/2 = (2×3 + 1)/2 = 7/2 = 3.5

3.5 ounces ..................... $224

1 ounce .............................$ x

x = 224×1/3.5 = $64

Answer Link

Otras preguntas

an electronics manufacturer has 140 capacitors, and the same number of capacitors is needed for each circuit board made. the manufacturer uses the capacitors to
Hey guys!! I NEED HELP TO FIND THE VOCABS FOR DIS BOX
would you survive if you had only one can of food
match the health condition to the stetement that best describes it
(2,-4) and y=3x-4 its parallel equation
what is the live birth rate for teens in the U.S. as of 2005
Any one who answer these questions gets 20 pts. Which is the largest category of elements on the periodic table? A. metals B. metalloids C. nonmetals D. nob
the region not affected by the great fear?
conversación de una librería en ingles
1The density of an of an object with a volume of 60.0 and mass of 400.0g is______ A. 0.150g/mL B. 2.89g/mL C. 5.50g/mL D 6.67g/mL