harmony712
harmony712 harmony712
  • 09-07-2020
  • Mathematics
contestada

1. Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate:
a. What is the price of one token?​

Respuesta :

sixmoons1star sixmoons1star
  • 09-07-2020

Answer:  $0.55

Step-by-step explanation: you would divide 4.40 by 8 to get the answer which is 0.55

Hope this helps :)

Answer Link
bobbiwasabi007
bobbiwasabi007 bobbiwasabi007
  • 09-07-2020

Answer:

55 cents

Step-by-step explanation:

each token has the same price so divide 4.40 by 8 to get 55

Answer Link

Otras preguntas

scale the numerator and the denominator up by a factor of 5 (multiply) to write a fraction equivalent to 3/10.
Please help me!!! I really need this done!!!
22. What is the median of these numbers? 2, 7, 3, 6, 9, 1, 4
please i need this for hwk [tex]\frac{3n+5}{3n}-\frac{n}{n-1}[/tex]
Suppose the mean height in inches of all 9th-grade students at one high school is estimated. The population standard deviation is 6 inches. The heights of 7 ran
Find the missing amount) Original:_______ New: $172 %Decrease: 14% (not multiple choice)
PLS FAST WILL GIVE BRAINLIEST!! Felix has to shoot hundreds of images at a sporting event. How will low-resolution images make Felix’s challenge easier? They wi
How to prepare a report on a film festival
Pls help fast I need it now​
Simplify as far as possible. 7 √ 5 − 3 √ 5