dixonzakiyyah
dixonzakiyyah dixonzakiyyah
  • 08-07-2020
  • Mathematics
contestada

Which represents a unit rate? The cost of cat food is $36 per 3 bags

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 08-07-2020

Step-by-step explanation:

To find unit rate

1 bag = 36÷ 3 = 12

So unit rate = $12

Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP! I DON'T UNDERSTAND.
Help! 20 points. Show step-by-step solution.
PERFORM THE MULTIPLICATION (x–3)^2(x+3)^2 SOMEONE PLZZZ HELP
One important purpose of a brand is to sell advertising space. minimize product line depth needed to be effective. increase consumer recognition and awareness o
Bonjour, je suis en classe de 3eme, merci beaucoup à celui qui m'aidera (c'est pour lundi): Sans changer le sens des phrases suivantes, introduisez une subordon
You are working from home to a shoe store you stop for a rest after 2/3 miles the shoe store is actually 3/4 miles from home how much farther did you have to wa
What is one way to appeal to ethos?
Factor. 9x^2-25y^2 brainly please help
Find the value of x. The diagram is not to scale.
Es mejor que en casa. (nosotros, cenar) —No, es mejor que a comer. (nosotros, salir) —Es importante que las casas colgantes (hanging) de Cuenca. (tú, visi