afian afian
  • 08-07-2020
  • Mathematics
contestada

which one is cheaper and why A bag of 3 kg potatoes for $3.49, or a bag of 5 kg potatoes for $4.99

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 08-07-2020

Answer:

a bag of 5 kg potatoes for $4.99

Step-by-step explanation:

estimated $5.00 for 5 kg

5.00/5 = $1.00 per kg

Answer Link

Otras preguntas

Say a funny joke and whoever makes me laugh the hardest gets brainliest or however u spell it haha
answer this please..​
three facts about the mississippi river in ur own words
anyone know how to simpfly ⅓ (27y+6)
what two ways that Islam guides its followers
2 of 6 Caroline and Sarah are marking exam papers. Each set takes Caroline 89 minutes and Sarah 2 hours. Express the times Caroline and Sarah take as a ratio in
please I BEG YOU! Find the ordered pair (x,y) if x+y=(5-x)+(5-y), x-y=(x-1)+(y-1).
Why is water pollution a concern if water is continuously cycled through Earth's systerns?
David has 768 gumballs. He decides to give 95% of them to a friend as a birthday present. How many gumballs does David give away?
If someone could answer and explain this that would be great! TYSM guys! <3