afian afian
  • 08-07-2020
  • Mathematics
contestada

which one is cheaper and why A bag of 3 kg potatoes for $3.49, or a bag of 5 kg potatoes for $4.99

Respuesta :

jeannie777
jeannie777 jeannie777
  • 08-07-2020

Answer:

3 kg÷ $3.49=.86

Step-by-step explanation:

3 kg÷ $3.49=.86

5 kg÷ 4.99=1.00

Answer Link

Otras preguntas

You have already read 117 pages of a book. You are one third of the way through the book. Write and solve an equation to find the number of pages in the book.
What are sustainable use practices?
Without animals can plants survive?
why are cells limited in size?
You have to write 0.33 as a fraction.how do you choose the denominator?
the russo-japanese war marked a significant shift in regard to imperial power trends in the early 1900s because
Yvette has 336 eggs to put into cartons. She puts one dozen eggs into each carton. How man y cartons does she fill?
A wave will travel only as long as it has energy to carry. Is this true or false?
what phrase best describes Constantinople?
13 more than half a number