bricenshepard17 bricenshepard17
  • 10-06-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 deli sandwiches cost $29.75, how much will 8 sandwiches cost?

Question 10 options:

a)

$37.75


b)

$29.75


c)

$0.16


d)

$47.60

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 10-06-2020
Answer:
d) $47.60

Explanation:
Step 1 - Find out the cost per sandwich by dividing the cost of five sandwiches by five.

29.75 / 5 = 5.95

Each sandwich costs $5.95.

Step 2 - Find out how much eight sandwiches will cost by multiplying the cost of one sandwich by eight.

5.95 • 8 = 47.60

Eight sandwiches will cost $47.60.
Answer Link

Otras preguntas

What is market equilibrium
a washer and a dryer cost 659$ combined. The washer costs 91$ less than the dryer, how much was the dryer?
The Mughal Empire was established by Whom?
Best Buy sold 638 iPads during the month of May for a total, including tax, of $296,963.48; what was the average cost to the consumer?
You are booking a flight from New York to Atlanta. There is no change in the time zones. The flight leaves New York at 11:15 a.m. and arrives in Atlanta at 1:45
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero
The Mughal Empire was established by Whom?
The cost of a regular price ticket to a Saint Louis Cardinal baseball game was $60. During the World Series, the price increased by 2 ∕5 . What did the fans pa
A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include the time fixed, costs (such as editing) and variable costs (such
15/18 + 1/2 - 1/3 - 2/6=