jenniferlopez006 jenniferlopez006
  • 10-06-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs.Gomez paid $780 for a new backyard fence. A new gate cost and additional $225. The fencing was a total of 120 feet. What was the unit cost per foot for the fence?

Respuesta :

Nicholas7639 Nicholas7639
  • 10-06-2020
I’m not sure what the gate has to do with the problem, but you should just divide 780 by 120 to get 6.5. In other words, each foot costs $6.50.
Answer Link

Otras preguntas

I need help plz and thanks
Is -3x+4y=1 a direct variation? K=?
A picture is 16 inches wide and 19 inches long. It is placed in a wood frame. What is the area of the frame?
Lewis dot diagram for lithium and nitrogen
I really need help with this
5. Write the number in expanded form using exponents. 2,036,017
What is an accurate definition of a skill? something specific a person wants to achieve in the future X a natural ability a person is born with an ability a per
help!!! quick!!!!!!!​
PLEASE HELP ME WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 POINTS
Extreme pressure and temperatures can change sedimentary rock into _