lauramarely510 lauramarely510
  • 08-06-2020
  • Mathematics
contestada

Jenny sells 49.5 ounces of lemonade for a total of $39.60.
Find the unit price in dollars per ounce.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

jocointron07
jocointron07 jocointron07
  • 08-06-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

I divided 39.60/49.5oz that she sold

Answer Link
kaddia2004 kaddia2004
  • 08-06-2020

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

Divide the total price by how many ounces of lemonade to find the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

The average person uses 2,500 Cal of energy per day. How many Joules is that?
Find the difference. Write your answer in simplest form. 9/10 - 5/10
What is the function of prothrombinase and thrombin?
Sedimentary rocks are often formed in layers. What is this layering called?
What kind of weather does a stationary front bring? a. drizzly rain followed by clear weather c. many days of cloudy, wet weather b. severe storms d. cold, dry
One of the most widely used indexes is the Guide to Periodical Literature.
Social psychology is a. The study of past events b. The study of anything that represents something else c. An unintended and unrecognized consequence of an e
Rusty burns 4 calories per minute swimming and 15 calories per minute jogging. In the morning, Rusty burns 225 calories jogging and swims for x minutes. In the
Two cans of vegetables were measured. Can A is 10 centimeters in diameter and has a height of 10.5 cm. Can B has a height of 11 cm and a diameter of 7.5 cm. Whi
PLZZZ HELP I'LL GIVR U A MEDAL N FAN U