omdn360 omdn360
  • 07-06-2020
  • Mathematics
contestada

How much would 1 case of each fruit cost together? Grid in tori answer as dollars.cents

How much would 1 case of each fruit cost together Grid in tori answer as dollarscents class=

Respuesta :

hbciftci26 hbciftci26
  • 07-06-2020

Answer:

35.00

Step-by-step explanation:

4a+8p=220

2a+5p=130

if we want to add them we must multiply the 2nd equation by -2

4a+8=220

-4a-10p=-260

0=20

after plugging 20 in, the apples should cost 15

15+20=35

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of b?
try to imagine the Philippines executive and legislation not being able yo settle their differences as to policy making. What impacts would it have yhe lives of
what agreement was established by the First Continental Congress?​
Distribute: 1/2 (6k - 8)
please help :(( ive been stuck for a while and im super late
Which of the following characteristics indicates that an atom is unstable?
In which of the following respiratory diseases are the alveoli damaged?
answer pls urgent pls​
Why do parents believe in harsh discipline
Write the equation of the line that is parallel to y = 1/2x - 8 and passes through the point (4, 10).​