shyannbtfw shyannbtfw
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a restaurant 4 hotdogs cost $7.76 and 6 hamburgers cost $12.00. Which food has the lower unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-05-2020

Answer:

hotdogs

Step-by-step explanation:

Answer Link
rpottipati
rpottipati rpottipati
  • 10-05-2020

Answer:

7.76 x 4= 31.04 Hot dogs

12 x 6 = 72 hamburgers. Hot dogs is less price.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A coordinate grid is placed over a map and every unit represents 1 km. The point at (2,3) represents of the library and the point at (6,-1) represents the loca
Can some one please answer this
Which is the best example of a phoneme? ​the consonant sound "d" ​the overall sound of the word "dog" ​the words "the dog ran" ​the sentence, "the dog ran out o
H2s + h2o h3o+ + hs- identify the bronsted-lowry base(s) in the above equation. (select all that apply.)
What is the greatest common factor of 32 44 and 76?
[1] on her way home from practice, rebekka found a gold man's watch. [2] she wasn't sure what to do. [3] there was no name engraved on the back. [4] looking at
hey can you please help me posted picture of question
Who below spoke to crowds across the U.S. in an effort to open Indian Territory for settlement? John L. O’Sullivan Elias Boudinot Morrison Munford Davi
NEED HELP FAST 1. The pattern of writing that uses examples to support the writer's main point is best described as -description -argument -illustration -compar
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!