lamiaonealp5915c lamiaonealp5915c
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 apples cost $6 how much does 10 apples cost?

Respuesta :

emrietrevino emrietrevino
  • 10-05-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

If you divide $6 by 8 you get 75 cents therefore each apple , 0.75 times 10 is $7.50 (:

Answer Link
makspelupelu23
makspelupelu23 makspelupelu23
  • 10-05-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

1. Divide 6 by 8 = .75

2. Multiply .75 by 10 = 7.50

You would divide in order to figure out the price of one apple and then you multiply in order to find the price of 10 apples.

Hopefully, this helped:)

Please mark me brainiest if I got it right hehe;)

Answer Link

Otras preguntas

The answer to 2z+10=3z+20
rewrite 7.9+8.2-3.2-2.4 using the additive inverse
A piggy bank contains only quarters and nickels, and there is a total of 60 coins. The total value of coins in the bank is 7.40. How many quarters are in the pi
Need help please and thank you
Problem: Malin and Shawn begin with the same number, t. Malin subtracts 6 from t and then divides the result by 6. Shawn adds 7 to t and then divides the result
Why is recombinant dna also referred to as genetic engineering?
The most useful strategy for a researcher beginning a project is to search by _____.
solve each equation 4k + 44 = 10k -10
You are jogging in an urban area and come upon some lying on the ground. What is the first step in managing this case?
will vote What is the solution to the equation 3 1/2 + p = 5 1/4? p = 3/4 p = 2 3/4 p = 1/4 p = 1 3/4