SweatzerNeedsAnswer
SweatzerNeedsAnswer SweatzerNeedsAnswer
  • 09-05-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE ANSWER
Sabrina can purchase 3 pieces of candy for $1.50 or 5 pieces of candy for $2.00. Which purchase would have a better unit rate? Explain your answer.

Respuesta :

haileymarie40539
haileymarie40539 haileymarie40539
  • 09-05-2020
The first purchase is 0.50 cents per one piece, the second is 0.40 cents per one piece. The second purchase would be a better unit rate, because 0.40 is less than 0.50 and although 1.50$ is less than 2$, the deal for 5 for 2$ is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

name the reagent if any that you would add to a solution of cobalt iii chloride
Telling a computer that is already on to turn on again is known as what type of boot? Redundant boot Flashing boot Soft boot Hard boot
What discovery does the narrator in exhalation make by dissecting his own brain
A particle moves through an xyz coordinate system while a force acts on it. When the particle has the position vector r with arrow = (2.00 m)i hat − (3.00 m)j +
What is 5(4x + 12) + 3x + 2
Universal Containers is tracking the interviewer's ratings of candidate in Salesforce. They would like to easily link the Candidate record to the Rating record.
How do you round up 897 to the nearest 10
Help me choose which answer!
Complete the statement. A scientific test is called a(n)?
caluclate the number of grams of oxygen that must react with46.85g of C3H 8 to produce only carbondioxide and water.