davismelanie404 davismelanie404
  • 08-05-2020
  • Mathematics
contestada

What is the better deal. 1 dozen for $1.25 or 18 eggs for $1.75

Respuesta :

katthe2nd
katthe2nd katthe2nd
  • 08-05-2020
18 eggssss for $1.75
Answer Link
AyeYoMane
AyeYoMane AyeYoMane
  • 08-05-2020

Answer: 18 for 1.75

1 dozen costs 1.25, but you could get more for .25 more. which is a pretty good deal if you ask me.

Answer Link

Otras preguntas

1. What do you mean by religion?​
The teacher said "you'll not dance tomorrow" (into indirect speech)​
What was the impact of the NSW Freedom Ride on the civil rights of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples?
Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Solve the following problem. Jana buys a dress for $25.98 an
how was Aphrodite born
Give 3 examples of chemical change and physical change in daily life
The ratio of the measures of the three angles of a triangle is 2:2:5 . Find the measure of each angle
19= 7z -2z -------------
A uniform cylinder of mass 1.5 kg and radius 0.3 m rolls down a ramp inclined at an angle 0.12 radians to the horizontal. What is the acceleration of the cylind
Observe the below figure and answer.