Seudónimo Seudónimo
  • 08-05-2020
  • Mathematics
contestada

Three oranges and two apples cost 3.20
One orange and five apples cost 2.05
find out the unit cost of each fruit

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 08-05-2020

Answer:

Orange: $0.915

Apple: $0.227

Step-by-step explanation:

3O + 2A = 3.2

O + 5A = 2.05

O = 2.05 - 5A

3(2.05 - 5A) + 2A = 3.2

6.15 - 15A + 2A = 3.2

2.95 = 13A

A = 0.2269230769

O = 2.05 - 5(0.2269230769)

O = 0.9153846155

Answer Link

Otras preguntas

Patriots believed that colonists could rebel and establish a new government because of John Locke's idea that: O A. the British had repeatedly violated the colo
Explain how the movement of kuruma and kuruba community is inspired by the need of their cattle.
What does Romeo attempt to do in this scene before the friar stops him? He tries to escape. He tries to kill the nurse. He tries to write to the prince. He trie
Who is an interior architect ?
¿Cuál es el radio de un circulo de 36 centímetros de perímetro?
Question 15 (1 point) (01.04 MC) Darnell is planning a trip to Dallas. He knows the hotel costs $155 per night and the round-trip flight is $99. He has a budget
what does the court argue about laws that try to abolish racial prejudices?
if keiths Baseball game this year, the ratio of times he has gotten on base to the times he has been at bat is 4/14. select 3 ratios that are equivalent to 4/14
explain why it is important for you to understand and explain the basic internal and external parts of a computer in the work place setting
please help!will give branliest ​