marlinecharlitte49
marlinecharlitte49 marlinecharlitte49
  • 08-05-2020
  • Mathematics
contestada

Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​

Respuesta :

AndrewEspi
AndrewEspi AndrewEspi
  • 08-05-2020

Answer: Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation:

We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:

$46.20 ÷ 12 = $3.85

Each gallon costs $3.85

I hope this helps!

Answer Link
susanmimi055 susanmimi055
  • 08-05-2020

Answer:

Each gallon costs $3.85

Step-by-step explanation: We know that Bryan's mom spent $46.20 on gas, and her car can hold up to 12 gallons. Therefore all we have to do is:$46.20 ÷ 12 = $3.85Each gallon costs $3.85I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

On which topic is Countee Cullen known for writing from a unique perspective? A.) gender equality B.) economic issues C.) racial relations D.) religious freedom
tell a problem of a story and how is it solved
7.3 as a mixed number simlified
What are pandemic diseases? a. diseases that spread from person to person through contaminated water sources b. diseases that are transmitted by parasites, such
During the Great Depression, President Franklin Delano Roosevelt delivered a series of speeches called ___________. A. "town hall meetings" B. "informal address
Which individual freedom is protected under the Constitution?
why does a light bike have more kinetic energy
.5% of 490 is what number
What kind of government was founded in Athens
The main body of the research paper is best written after writing the introduction. a. True b. False