zoecamille60
zoecamille60 zoecamille60
  • 08-05-2020
  • Mathematics
contestada


Which buy is the least expensive per oz, to the nearest cent: 15 oz for $2.59 or 20 oz for $3.79?


15 oz


20 oz


Neither, they are the same.

Respuesta :

LcxR
LcxR LcxR
  • 08-05-2020
The least expensive one there is 15 oz for 2.59. As it’s divided value is 0.17 versus the other one which is 0.18
Answer Link
mysticchacha
mysticchacha mysticchacha
  • 08-05-2020

Answer:

least expensive is 15 oz for $2.59

Step-by-step explanation:

To find the least expensive, let us find the least amount to pay

15 oz for $2.59

$2.59/15 oz = $0.17266

$3.79/20 oz =$0.1895

so,  $2.59 for 15 oz is less expensive

Answer Link

Otras preguntas

Freeway shoulders are often A: marked with broken yellow lines B: gravelly and contain debris C: used while driving during rush hour D: the site of most freewa
75 to 45 simplest form
Anyone read ender the over lander
Your middle school has 900 students one third of the students bring their lunch instead of buying your lunch at school what is the value of the ratio of the num
how to say 10 × (2.5 + 13.5) in word form
When Bill first opens his door, what does Sam say he wants to do? A. cook his fish B. build a fire C. get a ride into town D. sleep
160 bananas; 20% decrease
Which of the following represents the zeros of f(x) = x3 − 12x2 + 41x − 42? 7, −3, 2 7, −3, −2 7, 3, 2 7, 3, −2
What happened as a result of the so-called intolerable acts
what is the word when a place is ruled by another country?