Nick1356666
Nick1356666 Nick1356666
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is a rate?
A. 24 apples for $3
B. 12 apples for $1.50
C. 8 apples for $1
D. 16 apples for $2

Respuesta :

Gameboy76
Gameboy76 Gameboy76
  • 07-05-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

if 16 apples cost 2$ then 8 apples cost 1$

trust me

Answer Link

Otras preguntas

Is the answer 0.055 seconds? (Only problem 13)
Plsssss help me assp
I NEED HELP PLEASE In 3–5 sentences, analyze how scientists use many different types of data to predict and help fight wildfires.(4 points
HELP PLS WILL NAME BRANLIEST BUT No LiNkS jUsT helP No LiNkS
what is 47/14 as a decimal rounded to the nearest hundredth
Which line is made up of iambs? O A. Pardon me for asking. O B. Listen, your majesty. O C. Consider what I say. D. In a minute, go home.
Which of the following choices is an example of repatriation? A:Mexican migrants leaving the U.S. and returning to Mexico during the Great Depression B: African
I think that this is the BEST instrumental song EVER (opinion) Song name: Wasting No Time By: Flyin’ You can find it on Apple Music and Spotify What do you guy
An example of the law of gravity being applied is Basketball dropping Bike going off a jump A diver pushing off a diving board A flying disc being passed bet
Jamal >>>>>> ur favorite on my block character <3 ​