youngplayz759 youngplayz759
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the unit rate if 4 tuna cans are sold for $6

Respuesta :

wardcm wardcm
  • 07-05-2020

Answer:

$1.50 per can

Step-by-step explanation:

6/4 = 1.5

to check your answer, do 1.50*4, and you get $6

hope this helps :)

Answer Link
olivia21evans olivia21evans
  • 07-05-2020

Answer:

The unit rate is $1.50 per can.

Step-by-step explanation:

Price: $6

Number of Cans Purchased at This Price: 4

$6/4 cans=$1.50 per can

Answer Link

Otras preguntas

in Mexican art and music the Mexican Revolution is often
If triangle GHI is congruent to triangle JKL, which statement is not true? Select one: a. segment HI ≅ segment KL b. ∠G ≅ ∠J c. segment GH ≅ segment KL d.
Between Act 1 Scenes 2 and 3 of Romeo and Juliet, who is Romeo in love with and what does Benvolio want him to do about it?
The two major styles of essay writing are informal and humorous. a. True b. False
44% of what number is 33
What is a concentration camp
The speaker in ""The Rainy Day"" finds hope by Noticing the new green grass sprouting. Making a new friend. Talking to someone about his problems. Remembering t
India followed the principles of a ____________, which allowed some aspects of society to be controlled by the government, while others were not. a. capitalist
Which expression is equivalent to cos 150?
what number can NOT be divided evenly into 28 1,4,6,7