Your school is renting an indoor water park for a school outing. The water park costs $1500 for the day.


A. How many students need to go to the water park so that each person pays $6 each?


B. Reasoning The water park can hold up to 450 people. Does the park hold enough students so that each person pays only $3:50 each?

Respuesta :

A. 250 students need to go to the water park for them to pay 6 dollars each.

B. Yes, the park can hold enough since there would be 428 students renting for 3.50 each.

Please mark me brainliest! <3