lovelymia48 lovelymia48
  • 06-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please !

6th grade math help me please class=

Respuesta :

OfficialRoytriever OfficialRoytriever
  • 06-05-2020

First we have to figure out how much 3 bags cost using the total cost of $8.25

That means. we would do 8.25/3 and 8.25 divide by 3 equals 2.75.

Now we know that each bag costs approximately $2.75

All we have to do now is multiply 2.75 by 4 to get the cost for the total of 4  bags.

4 times 2.75 is exactly 11 dollars, if might change if theres tax.

But, the answer would be 4 bags costs $11.

Answer Link

Otras preguntas

write an equation in slope-intercept form for a line that goes through (9,-2) and is parallel to y=7x+2​
Which statement about states of matter is correct? (1 point) O If you add enough heat to a gas, it will change into a liquid If you cool a solid enough, it will
A? B? C? D? Who ever is right gets brainlest <3
3. What percent of 150 is 15?unknown: Known:. ​
whats the answer to 3 1/2 divided by 2 1/4
Offering 50 points and brainliest if you answer without links.​
Lol dingus mcpringus
I need help with a quiz A rectangular prism has a volume of 960 cubic units. The area of the base is 80 square units. What is the height of the prism?
What ultimately led to Nixon's resignation? A. The war in Vietnam B. The Break in C. The Cover Up
A microscope shows an image of an object that is 40 times the object's actual size. So, the scale factor of the enlargement is 40. An insect has a body length o