yukichanmanriqiez89
yukichanmanriqiez89 yukichanmanriqiez89
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada

Six pounds of grapefruit costs 3.00. 5 pounds of apples costs 2.65

What is the cost per pound for each?

Respuesta :

abdulshameersafi
abdulshameersafi abdulshameersafi
  • 10-04-2020

Answer:

1. grapefruit cost 0,5

2. apples cost 0,53

Answer Link

Otras preguntas

In an ionic compound, every ion _____. a.moves freely when the compound is a solid b.has extra electrons that allow it to conduct electricity c.is attracted
Assume that you are a member of a special interest group that wants to raise taxes on certain items. Who would you present your idea to if you wanted it to be
What is the derivative of 2sinx and 2cos2x? Find the rules in finding derivative of such functions.
The formula A=P(1+r)^2 gives the amount A in dollars that P dollars will grow to in 2 years at interest rate R (where r is given as a decimal), using compound i
Determine if the statement is always, sometimes, or never true: An equilateral triangle is an acute triangle. a. always b. sometimes c. never A scalene triangl
the sum of the internal angles of a regular polygon is equivalent to 56 right angles. Find the measure of the central angle of the polygon
Is naphthalene non-polar?
What are the results of punctuated equilibrium?
True or false. The smaller the f-stop, or f-value, the larger the opening in the aperture is. Shutter speed affects how much light enters the camera, while ape
Climatic conditions in Russia become more harsh when traveling _____.