saharhaidar666 saharhaidar666
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada


50 apples cost $25. How much would 75 apples
cost?​

Respuesta :

sharmaprisha2233 sharmaprisha2233
  • 10-04-2020

Answer:

Divide 75 by 2 and you get 37.5 as your answer. That's how much it will cost you to get 75 apples

Step-by-step explanation:

if we do unitary method

then..

50/25=0.5

1 apple cost 0.5

75=75*0.5 =ruppee 37.5

Answer Link
wrexn
wrexn wrexn
  • 10-04-2020

Answer:

$37.5.

Step-by-step explanation:

Each apple would be $.50.

.50 x 50 = 25.

.50 x 75 = 37.5.

Hope this helped and good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

Towns A and B are 400 miles apart. If a train leaves A in the direction of B at 50 miles per hour, how long will it take before that train meets another train,
Why did Darwin use selective breeding evidence for evolution
what is the amount saved on pants that were regularly $49.00 and are now on sale for $42.99?
what is the amount saved on pants that were regularly $49.00 and are now on sale for $42.99?
How do I solve 4cos^2 x -1=0
how are different types of radiation arranged along the electromagnetic spectrum
Expand (3x-4y)^3 please answer thank you
A force of 100 newtons is used to move an object a distance of 15 meters with a power of 25 watts. Find the work done and the time it takes to do the work.
if you put 160 coat on layway and make a 25% deposit what is balance owed
Solve 4y-70=12y+2 explain