lyndsayousley
lyndsayousley lyndsayousley
  • 09-04-2020
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce box of cereal cost 3.96. a 36 ounce box of the same cereal cost 4.32. Which is the better buy?

Respuesta :

user1234565 user1234565
  • 09-04-2020

Answer: 36 ounce box

Step-by-step explanation:

because its more for a little bit more money.

Answer Link
ThisBBGtaken ThisBBGtaken
  • 14-09-2020

Answer:

$0.22 per ounce; $0.12 per ounce; the 36-ounce box

VOTE BRAINLEST

Answer Link

Otras preguntas

what's the difference between an autobiography and a biography
To ensure efficient clear communication ics requires the use of:.
Unscramble the letters to reveal the Spanish words for different types of fabrics or adjectives used to describe clothing 1) damatesap 2) sleunar 3) óldgoan 4)
Math accelerated chapter 11 congruence similarity and transformations answers
17. One direct long-term effect of the Palestine issue was the development of which of the following within the Arab world? A) Revival of Islamic political and
please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The general strategy for solving an equation of the form x/a= bis to A. divide both sides by a O B. divide both sides by b C. multiply both sides by a D. multip
AABC and AXYZ are similar. Find the missing side length. B Y 14 28 A 2 4 А ? C X 3 Z (The triangles are not drawn to scale.)
Janet wants to line a block of text on the right what up come in and allow her to do this a. indet b. window control c. justification d. line and page breaks
What are two ways space exploration has helped people living on Earth? A. It has inspired people to become more interested in our planet and solar system. B. It