dakotarocks80 dakotarocks80
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Chelsea spent $26 on a magazine and some notepads. If the magazine cost $2 and each notepad cost $4, then how many notepads did she buy?

Respuesta :

kollache
kollache kollache
  • 08-04-2020

Answer:

6

Step-by-step explanation:

26-2=24  24/4=6

Answer Link
kaleahcampbell kaleahcampbell
  • 08-04-2020

Answer:

6

Step-by-step explanation:

i did

26-2=24 because one magazine is $2 and she only got one

then i

24/4=6 because the rest of her money was used for the notepads.

i hope that makes sense.

Answer Link

Otras preguntas

A quadrilateral has four angles. Each angle is 90° (6) Write down the mathematical name of this quadrilateral.
You and your friend decide to conduct a survey at your school to see whether students are in favor of a new dress code policy. Your friend stands at the school
Describing the technologies used in diffrent generation of computer​
Define oral and written communication. Which communication is prior according to you written or oral?
how has erosion change the way that earth has looked over time? Give a specific example your answer
What did European imperialism in Africa have to do with causing World War I? ​
7m=56. explanation please​
How can we help the government in its initiative in fighting against global issues?
PLZZZ HELP!!! ASAP Will mark brainiest :)))
Which of the following is NOT a stage of grief? A. anger B. acceptance C. anxiousness D. bargaining