Vo44444
Vo44444 Vo44444
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

1.What statement describe a UNIT Rate

Respuesta :

GoldenPari2007 GoldenPari2007
  • 08-04-2020

Answer:

A unit rate is the price per object.

For example, lets say each apple costs $2. The unit rate is 42 per apple.

Answer Link

Otras preguntas

Did Napoleon achieve the goals of the French revolution?
One bag of oranges costs $2.99 and weighs about 3 7/8 pounds. Individual oranges are sold at $.89 per pound. Which is the better buy? Explain.
I don’t really know anything abou this but I need help ASAP
What late strategy led to the northern victory?​
Is this true or no plz help
A disadvantage of sexual reproduction is that A. it requires less energy B. it takes less time. C. it requires more energy. D. it decreases genetic variabil
which type of drawing contains only the simplest lines seen in an object? A.) contour B.) contrastC.) hand-eyeD.) texture
Please help me out, Answer asp
Private _______ cannot be taken for _________ use without paying the owner a fair price.
Find all solutions of the equation in the interval [0, 2pi). 4cos²x = 5-4 sinx Write your answer in radians in terms of . If there is more than one solution, se