2sweaty4u
2sweaty4u 2sweaty4u
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.72. What is the unit cost per tube of lip gloss?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-04-2020

Answer:

$0.78 per tube

Step-by-step explanation:

18.72 divided by 24

Answer Link
WhatIsShaPoppin
WhatIsShaPoppin WhatIsShaPoppin
  • 24-09-2020

Answer:

0.78¢

Step-by-step explanation:

price÷pack qty = cost per tube

$18.72÷24=0.78

Answer Link

Otras preguntas

g(x)=-x^(2 )-x-2 calculate F(g(-4))
Question in picture!
anyone one waana to talk?what is photo synthesis​
How is the graph of each equation related to standard form Ax + By = C?
A pancakes recipe needs 6 eggs to make 16 servings. If Ms. Moon wants to make a pancakes that serves 24 people, how many eggs will she need?
Liquid octane (CH₂(CH₂)6 CH₂) reacts with gaseous oxygen gas (₂) to produce gaseous carbon dioxide (CO₂) & gaseous water (H₂O). If 85.8g of carbon dioxide i
Describe two techniques a noninfected person can use in order to live with an HIV positive spouse.
a 10 kg block of ice slide down the ramp 20 m long. inclined at 10 degrees to the horizontal. if the ramp is frictionless what is the acceleration of the block
where are the Sonnet with bird three quatrains​
"Preparing for a hurricane is essential" Write a 7 point JPR with an opposing view.