hung341976 hung341976
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?

Respuesta :

PunIntended
PunIntended PunIntended
  • 08-04-2020

Answer:

$0.11

Step-by-step explanation:

Let's first find out how much 1 pound of corn costs. We know that 2 pounds costs $3.52, so to find the cost of 1 pound, we divide the known cost by 2:

3.52/2 = $1.76

There are 16 ounces in 1 pound, and we have $1.76/pound. To turn this to "per 1 oz", we divide it by 16: 1.76/16 = $0.11.

Thus, the answer is $0.11.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What fraction is equivalent to 123.5℅
If a quantity increases by 25% and then decreases by 25%, will that result be the original quantity? Explain.
20.95 / 2.5 = ? / 0.25
15m2 what's the numerical coefficient
How did José marti promote the cuban cause from new York?
Identify the fort five multiples for each number 7
it about homeostasis please help!!!!! this is part 1 , there is another 2 parts in a different question
England passed laws in March, 1774, to punish the Massachusetts colony. By what name were these laws known in America? A) Boston Port Acts B) Administration of
how do you feel about taxes
Brandon is 3 years older than ian. The sum of their age is 27 how old is Brandon ?