hung341976 hung341976
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?

Respuesta :

treviglaslibrary
treviglaslibrary treviglaslibrary
  • 08-04-2020

Answer:

11p

Step-by-step explanation:

16 ounces to a pound

2 ounces = 32 pounds

$3.52 ÷ 32 = 11

Answer Link

Otras preguntas

Select the answer that is best of the following sentence. The tents were abandoned as the campers, moved to the dry, warm cabin leaking in at least a dozen
Someone with a blood pressure of 130/90, has a pulse pressure of
When a falling meteoroid is at a distance above the earth's surface of 2.60 times the earth's radius, what is its acceleration due to the earth's gravitation?
Please please please help me!
Benedict Arnold was first a hero then a traitor
When the british system of units was first developed, what was the most common object used as a basis for measuring length?
What was the effect of trade being controlled by imperial leaders?
0.273 repeating as a fraction
What is the LCD of 5/6 and 7/8?
What is the total number of atoms in a molecule of ch 3 oh?