26curlesfi13 26curlesfi13
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

coca-cola $1.29 for 1.25 L or Pepsi $2.49 for 2 L.find the unit price of each and choose the better deal.

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 08-04-2020

Answer:

Coca Cola

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount

Coca-Cola:

cost/amount

1.29/1.25=1.032

Rounded to the nearest cent: 1.03

Pepsi:

cost/amount

2.49/2=1.245

Rounded to the nearest cent: 1.25

So, Coca Cola is the better deal

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

Where are rocks generally the oldest?
Which trader traveled from venice italy to china and brought back information about asia
To determine the speed of a wave, you would use which of the following formulas?
A parish or borough is also known as a
identify one harmful environmental change that occurs when a volcano erupts.
What was the purpose of the alliance between the Nationalistsand the Communists?
machines, energy, and skills are examples of?
What is an open-ended question
Why are the memories of war so painful for Jonas? A Jonas feels he should not have to bear such burdens. B Jonas has never known real pain in his life. C Jonas
Where are rocks generally the oldest?