kaylagame7
kaylagame7 kaylagame7
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Cheese is $16 a kilogram
Your recipe asks for 1/2 kilogram
How much will this cost you?

Respuesta :

22saulsmith
22saulsmith 22saulsmith
  • 08-04-2020

Answer:

It should cost you $8

Step-by-step explanation:

16÷2=8

Answer Link

Otras preguntas

Plz help fast! Thank you!!
Kelly ran 3 miles fewer than twice as far as Jim. Jim ran m miles. Which expression represents how far Kelly ran?
What is the formula for slope intercept form?
nevermind dont answer
Is it possible for you to be more related to one grandparent than another?
: Research coal and natural gas as a source of energy.
★ ★ ★ Type each pair of coordinates using parentheses and commas (x, y). Seperate each coordinate pair with a space. ★ ★ ★
What kind of figurative language is “swallowing shyness?”
Help meeeeee. Thank you
Alyssa's company makes a profit of $175,000. The company then experiences a loss of $25,000 each month for the next five months. Which expression represents the