mcchapman0317 mcchapman0317
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

Seven watermelons cost $8.96 which equation would help determine the cost of five watermelons

Respuesta :

anitazech anitazech
  • 07-04-2020
There are several ways you can do it but the easiest would be 5($8.96)
Answer Link
earllilalucy
earllilalucy earllilalucy
  • 07-04-2020

y = $8.96 x b

y = total cost

$8.96 = the cost of one watermelon

b = the amount of watermelons you're purchasing

So, it'll cost approximately $44.80 to purchase 5 watermelons.

Note: There may be various equations to solve this question!

Answer Link

Otras preguntas

Ground zero for folk rock was in which city?
The first two psychosocial conflicts, according to erikson, both of which occur prior to the age of three years, are called (in sequence) _____ and _____.
If f = a + b give the value of f with its error if a = 21 ± 3 and b = 18 ± 4.
how to solve expression using exponents
What is Abbey’s fallacy in this argument
The picture shows a carafe of olive oil. mc013-1.jpg What is one of the primary functions of this food in the body? building proteins storing energy providin
The volume of a cube is given by v=x^3 where x is the length of an edge find the rate at which the volume is changing with respect to x when x=10
Substance misuse costs more than _____ each year in the united states alone.
Some might correctly say that the prelude to summer is autumn winter spring a symphony
Explain: Why Napoleon was successful in chasing Snowball off the farm so quickly and why the other animals did not stop it from happening? Thank you!