sukiyaki650 sukiyaki650
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

Write the unit rate per hamburger.

$24 for 5 hamburgers.

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 07-04-2020

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the cost by the number of hamburgers

cost/number

24/5=4.8

So, the unit rate per hamburger is $4.80

Hope this helps!

Answer Link
Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 15-08-2020

All we need to do is divide.

24 / 5 = $4.80

So, the unit price is $4.80 per hamburger

Best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

(8-11)= -3+(-9)= -6+8= 4+(-12)= -3-(-10)= Brainliest
5. They say the tree is____ (ours, theirs) Their neighbours say it is_____.(ours, theirs) I think it belongs to all of us who live on this street. It is______ (
Find the number of ordered pairs $(m,n)$ of integers that satisfy \[mn = 2m + 4n.\]
Importancia de las disoluciones en la vida cotidiana
Can someone help me please please I’ll mark blainlist
If the measure of one interior angle of a regular polygon is 160, find the number of sides.
Where were the original CRISPRs found?
In the Civil War, one major reason the North fought the South was
Can someone write me a summary of this story?
Which of the following items is not used in baseball? Raqueta Guante casco