malia2020 malia2020
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

If a pound of crab meat cost $14.85 how much would one ounce cost?

Respuesta :

CodyWohlfeil
CodyWohlfeil CodyWohlfeil
  • 07-04-2020

Answer:

$0.929 per oz

Step-by-step explanation:

16 ounces are in one pound. So to find the answer you would do, 14.85 divided by 16 and round up if you prefer, which I did. The long answer is .928125

Answer Link
jadenturner36
jadenturner36 jadenturner36
  • 07-04-2020
0.929 do what he said
Answer Link

Otras preguntas

Find the exact value of tan 15 degrees
is blood acid base or neutral
find the sum write your answer in simplest form  7/10 - 1/2
When the positive even integer n is increased by 50% of itself !the result is between 10&20 . Find n
how to determine whether the equation defines y as a function of x. is it a function yes or no to the problem: x=y^2-6 and problem y=x^2+6
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cleaning solution will you
How many subsets of four elements each exist in a set of seven elements?
Factor this polynomial completely over the set of complex numbers. x^3-x^2-4x+4
Please help me with all of the questions or u can just pick any letter or letters to answer. Much appreciated!!
Article One of the Constitution illustrates how the national government's power is