talyah2361 talyah2361
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

Burger joint is celebrating their grand opening. For 2 milkshakes and 3 burgers the cost is $13. For 5 milkshakes and 7 burgers the cost is $31. What is the cost of 1 burger and 1 milkshake?

Respuesta :

Charleswmarble Charleswmarble
  • 07-04-2020

Answer:

A milk shake is 2 dollars, a burger is 3 dollars.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the product? Assume x ≠ 0. 2x^2/3{6/x} 3x 4x 3x2 4x2
a Square prism with base length 7 m and height 15 m​
From a group of 8 people, 5 will each win $1,000. How many different winning groups are possible?
I need help with some German please
5. Solve the equation. 8/x+3 = 1/x+1
which sentence uses a verb? a. dara sprinted for two full minutes b. anthony is always wondering about alien life c. dara was tired from running around all d
Can someone help me write a poem about school?
If the atomic number of an atom is 30 and its atomic mass 65.38 then the of electrons in a neutral atom is
How do I simplify this and explain how and why it makes sense how I found it?
Which of the following accuratelydescribes rill erosion?       A. Runoff from heavy rainfall forms narrow, shallow channels.  B. A raindrop hits the ground and