mohamed731 mohamed731
  • 06-04-2020
  • Mathematics
contestada

12 fluid ounces of shampoo for $2.76? Find each unit price

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-04-2020

Answer:

$.23 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the dollars and divide by the ounces

$2.76/12 ounces

$.23 per ounce

Answer Link
johnstonj59
johnstonj59 johnstonj59
  • 06-04-2020

Answer:

The unit price is 23 cents

Step-by-step explanation:

2.76÷12=0.23

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a physical property of a substance
Explain the process to solve the equation. Use proper vocabulary in your explanation. 1/4x=-5/8
Errol collected some figures that he calls sukies. Which figure is a sukie?​
plot closure definition
HELP Divide the polynomial by the monomial. 21xy^2+ 15x^3y - 12z^2y over 3x
Helpppppppppppppppp Which one
2 IMAGES BELOW PLEASE HELP!
After World War I, the Japanese were led by ____________. military dictators a president a monarch
What is the product of the complex numbers below? (4-2i) (1 +7i)
La viscosidad de un liquido es igual a 0.04 N s/m^2 . Este valor en Dinas s/cm^2 se encuentra en el literal