ummishamael
ummishamael ummishamael
  • 09-07-2016
  • Mathematics
contestada

I paid $7.47 for 3 pounds of grapes. What is the cost of the grapes as a unit rate?

Respuesta :

Jisallyouget
Jisallyouget Jisallyouget
  • 09-07-2016
$7.47/3= $2.49
$2.49 per pound
Answer Link
olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 09-07-2016
The unit rate is the cost for 1 pound of grapes.

3 pounds of grapes cost $7.47

1 pound of grape will be:      $7.47 / 3 =    $2.49

The unit rate is  :            $2.49 /pound
Answer Link

Otras preguntas

The range of fiction f(X)=e+1 isa. Rb. R-{0}c. (0, infinity)d. (- infinity,0)​
Quadrilateral ABCD is a parallelogram. What is the length of AD? AB = x + 15 AD = 2x + 18 BC = 3 - x CD = 3x + 25
What is the probability of flipping 3 coins and having exactly two of them land on tails?
Question is in the attachment. Please include an explanation. This is very confusing...
The psychologists recommended that the criminal.............................in prison. a.be b.feel c.remain d.say
How do immigrants contribute to society today?
Which best describes what is made of matter?all living things and objectsall atomsall solid objects and atomsall living thingsPlz give me an answer
“the scramble for africa” how could colonies help the military forces of different countries
before DNA replication can occur the double stranded DNA must first
Pls help asap I’ll make BRAINLIEST and the answer is not decreases