stevendiaz100 stevendiaz100
  • 06-07-2016
  • Mathematics
contestada

three ounces of cinnamon cost $2.40. if there are 16 ounces in pound in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 06-07-2016
2.40/3 = 0.80....so it costs 80 cents per oz
0.80(16) = 12.80...so it costs 12.80 per lb
Answer Link
walkergilbert2 walkergilbert2
  • 08-06-2021

Answer: it would be $12.80.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is distributive property???
Anna is terrified of riding the elevator. Whenever she gets near she feels hot and sweaty. She has taken to avoiding the elevator at all costs, even if it means
what is the bond energy required to break one mole of carbon-carbon bonds​
2m-t=sm+5 you would have to find m
why were early humans always on the move? ​
Convert degrees to radians
i neeeeeeed help :)))))
In to kill a mockingbird, who paid Atticus in goods,such as wood and hickory nuts, in exchange for legal services?
PLEASE HELP!! this is on USAtestprep a) b) c) d)
PLS PLS HELP ME IM FAILING AND I DONT WANNA REPEAT THE GRADE