jltkek99 jltkek99
  • 09-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of ribbon costs $41.28. What is the price per foot?

Respuesta :

emi04
emi04 emi04
  • 09-03-2020

Answer:

$61.92

Step-by-step explanation:

a yard is 1/3 of a foot

2 yards = $41.28

which means that 1 yard = $20.64

3 yards = 1 foot

so 1 foot of ribbon =

$20.64 x 3 = $61.92

hope this helps :)

Answer Link
makeupchloe45
makeupchloe45 makeupchloe45
  • 09-03-2020
61 dollars is the answer
Answer Link

Otras preguntas

A sentence using the word corsair
Preston used 8 of the 12 stamps booklet of stamps to mail a small package which fraction is equivalent to the fraction of stamps Preston used to mail the packag
solve each system by substitution -7x+2y=18, 6x+6y=0
Why did James I quarrel with Parliament?
I need help with this problem
what is a coalition?
What is the pronoun antecedent in the sentence below? Where did Jackie put her camera?
If for two given circles exactly two common tangents are possible, the circles
which country in SAARC has high literacy rate??
To force a bill out of committee, a/an _______ petition must be signed by a majority of the representatives. A. calendar B. release C. discharge D. amendment