wiltonangel315 wiltonangel315
  • 08-03-2020
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut

Respuesta :

vanessaealvarez
vanessaealvarez vanessaealvarez
  • 08-03-2020

Answer:

6x+3(1.25)=6.90 or 6x+ 3.75=6.90

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the concentration, mass/volume percent (m/v), of a solution prepared from 30.gNaCl and 1.5 L of water?​
Population density is calculated by
Help ASAP! Question: Identify the function that reflects f(x) = 14x3 − 7x2 + 6 across the y-axis and shifts it 6 units up. Answer: h(x) = 14x3 + 7x2 + 12 h(x)
Find the measures of the missing angles
What is the y-intercept of each graph? Explain.
to increase an amount by 19% multiple by?
How social media, change our personal values and does it align with the values of society
An electric company charges each of its customers a monthly fee of $19 to maintain the account and $0.09 per kilowatt-hour. What is an equation that relates the
What unit is used to measure energy when calculating specific heat capacity? Give the abbreviation, not the full name.
Plz help very important question!!