Seudónimo Seudónimo
  • 07-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of water costs $10.92. What is the price per quart?

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 07-03-2020

Answer:

$0.91 per quart

Step-by-step explanation:

3 gallon = 3×4 = 12 quarts

10.92/12 = 0.91

Answer Link
oladipupog80
oladipupog80 oladipupog80
  • 07-03-2020

Answer:

1 quart = $0.91

Step-by-step explanation:

1 gallon = 4 quart

3 gallons = 3×4 Quart

3 gallons = 12 quart

3 gallons = $ 10.92

Therefore

12 quarts = $ 10.92

Divide both sides by 12

12/12 quart = 10.92/ 12

1 quart = $0.91

I hope this was helpful, please mark as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Please help with this ...thanks
HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
What does a TRAAP test stand for
Plz just answer it is only one page of one assignment
Part A Of the atoms below, ____ is the most electronegative. - As - Si - P - N - C
Emma is going to invest in an account paying an interest rate of 6.7% compounded continuously. How much would Emma need to invest, to the nearest hundred dollar
why should women be able to drive?
What does the red line represent on the map of 1817? What does Confederation mean?
Because of the pandemic, many people are looking for ways to be protected against the virus. One of those ways is using a disinfectant spray to keep the surroun
A) –2 ≤ x + 5 < 6 B) –2 < x – 5 ≤ 6 C) –2 < x + 5 ≤ 6 D) –2 ≤ x – 5 < 6