talhazainan
talhazainan talhazainan
  • 07-03-2020
  • Mathematics
contestada

how much would a dozen of Apple cost if price of each Apple is 8.35​

Respuesta :

LukeG1
LukeG1 LukeG1
  • 07-03-2020

Answer:

$100.20

Step-by-step explanation:

1 dozen = 12

Price of one apple = $8.35

Price of twelve apples = $8.35 * 12 = $100.20

Hope this helps :)

Answer Link
rianna14 rianna14
  • 07-03-2020

Answer:

$100.20

Step-by-step explanation:

1 dozen or 12 apples would cost $100.20.

1 dozen = 12 apples

1 apple= $8.35

To find the price of 12, we take the price of 1 and multiply it by 12 as shown below:

1 dozen/12 apples= $8.35*12= $100.20

Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of 36 over 49
How does democracy enhance the dignity of the citizens? three points
I need yo solve y on this problem.4x - 5 = 7 + 4y
What are the factors of 45?
The length of a rectangular mailing label is 4 centimeters less than twice the width .the perimeter is 46 centimeters. Find the dimensions
You measure the shadow cast by a certain tall building and find it to be 100 feet long. Then you measure the shadow cast by a three-foot post and find it to be4
If the area of a circle is 64 pi, then whats the circumference?
I need yo solve y on this problem.4x - 5 = 7 + 4y
What is the difference between a pure substance and an impure substance, on a molecular scale?
Describe 4 methods that scientists use to predict volcanic eruptions