Seudónimo Seudónimo
  • 07-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 9-foot piece of twine costs $9.72. What is the price per inch?

Respuesta :

dumdumcheerleader
dumdumcheerleader dumdumcheerleader
  • 07-03-2020
9 feet = 108 inches
$9.72 divided by 108= 0.09
Answer Link
PollyP52 PollyP52
  • 07-03-2020

Answer:

$0.09 per inch.

Step-by-step explanation:

The number of inches in 9 feet = 9*12 = 108 inches.

So the price per inch  is 9.72 / 108

= $0.09

Answer Link

Otras preguntas

Where should I insert parenthes brackets and braces in this problem 7 times 20 divided by 11-9 +2 divided by 8 to get a total of 9????
Magnesium burns with a very bright light. When the flame goes out, a White powder is left behind. What is the name of that white powder?
Where should I insert parenthes brackets and braces in this problem 7 times 20 divided by 11-9 +2 divided by 8 to get a total of 9????
I need help once again with the problem 6x-8x-4y-x+5y-2y
Which labor union limited membership to skilled craftspeople and focused on economic reforms?
Contrast common attitudes to bogs in the past and the present.
What reactions are involved in making plastic bags and what are the molecules that make up a plastic bag like?
How do u do 2x-y=17 X-y=10
Explain why some economists believe that carrying capacity is generally increased by: a) technology b) Trade
what two numbers multiply to 36 and add to 7?