nocknoy2000 nocknoy2000
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weight about 12 ounces each. Ronald bought 4apples. How money pounds of apples did he buy?

Respuesta :

briannaburns69 briannaburns69
  • 06-03-2020

Answer: 3 Pounds

Step-by-step explanation: 1 pound = 16 ounces so 12+12+12+12=48 and 16 goes into 48 3 times so it is 3 pounds.

Answer Link
speghettitaco speghettitaco
  • 06-03-2020
Answer: 3 pounds


Ronald bought 3 pounds of apples.
Answer Link

Otras preguntas

The mass of a large car is 1000kg. If the car starts from rest and reaches a velocity of 24.6 meters per second with a constant acceleration in 2 minutes. What'
5 times what equals 275?
what are all the nicknames for Ellis island
I need science fair ideas for 4th grade, But i need something that won't need a oven, sunlight, ETC. Also, i need something that isn't Common (example: volcano)
Why was hatshepsut a good pharoah
6 friends share 3 small pies equally.
A man bough a dozen boxes, wach with 24 highlighter pens inside, for $8.00 each box. He repacked five of these boxes into packages of six highlighters each and
The mass of a large car is 1000kg. If the car starts from rest and reaches a velocity of 24.6 meters per second with a constant acceleration in 2 minutes. What'
is the ration 4.5:1.5 proportional to the ratio 12.6:4.5 please explain
what is 3/20 as a decimal