georgiarayne2006
georgiarayne2006 georgiarayne2006
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

It costs a bakery $0.90 to make one blueberry muffin. The bakery marks up the muffin by 40%. What is the final cost of the blueberry muffin?

Respuesta :

richardsonjenny27 richardsonjenny27
  • 06-03-2020

Answer:

$1.26

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do I find the area
Maria got a job at Walmart. She makes $15 an hour plus an additional S3 dollars for overtime hours. If she works 6 hours a day for 5 days and had a total of 7 o
James is buying a new living room set for $2,700 with a down payment of $500. The bank a approved a simple interest flat rate loan for 3 years at 12% APR. How m
-2(4n-6)=22 what is n?
Convert decimal inches to a fraction of an inch: .60 to the nearest 1/8th
Pleaseee helppp I don't understand thissd
The hulk ran down wall street towards east to catch the villain. The villain was 3000 meters and it took the hulk 30 seconds to catch him. What was his velocity
create an application that calculates and displays the amount of a homeowner's property tax. The tax is 1.35% of the property's assessed value, which will be en
an ice sculpture in the shape of a square pyramid was in the shape of a cube before it was created as shown below.if s=2.7 yards what is the volume of the ice s
3.The total cost for 8 bracelets, including shipping was $54. The shipping charge was $6. Define your variable and write an equation that models the cost of