dmigirls dmigirls
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Jose paid $2.50 for 3 apples. At this rate how much would he pay for 12 apples

Respuesta :

gibbydaggett
gibbydaggett gibbydaggett
  • 06-03-2020

Divide 3 apples by $2.50 to get the unit price, $1.20 (The constant of proportionality)
Then multiply 12 apples by the constant ($1.20)
Your final answer should be $14.40
Ver imagen gibbydaggett
Answer Link

Otras preguntas

Glucose is stored in plants as a. chlorophyll. b. leaves. b. starch. c. sugar.
How did the Enlightenment’s theories of government view the role of government?
Which of the following is true of the Truman Doctrine? A. It amounted to an informal declaration of Cold War. B. It ended the policy of containment. End of exam
Simplify the expression 4x(2x2 − 7x + 3). This one is killing me..
How did the first President Bush handle US-China foreign policy following the Tienanmen Square incident in Beijing?
What species may have been the first to use crude tools?
What molecule stores the energy that is produced during cellular respiration? a. H2O b. NADH c. ATP d. Glucose
ABC is translated 6 units up and 3 units left to create A'B'C if vertex A is located (-1, 2) what are the coordinates of A
identify the factors that led to the development of filipino nationalism?
PLEASE HELP ME The cost, C, to produce b baseball bats per day is modeled by the function C b. = 0.06b2 – 7.2b + 390. What number of bats should be produced to